CHWP PL

KANCELARIA
PRAWNA

00-215 Warszawa
ul. Sapieżyńska 10a
T +48 22 536 00 50
F +48 22 536 00 51
chwp@chwp.pl
www.chwp.plSzanowni Państwo,

Do końca roku pozostało jeszcze klika miesięcy, chcieliśmy jednak zainteresować Państwa już dzisiaj możliwością zastosowania rozwiązania pozwalającego na transfer zysku do wspólników w sposób który, nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego.

Co do zasady, zyski spółek kapitałowych podlegają opodatkowaniu podatkiem CIT według stawki 19 proc. a następnie podatkiem PIT według stawki 19 proc. w momencie wypłaty dywidendy. Można jednak uniknąć konieczności zapłaty tego drugiego podatku.

Jeżeli przewidujecie Państwo, że Spółka zamknie rok 2013 r. zyskiem, który będzie przeznaczony do podziału pomiędzy wspólników, warto jest wiedzieć, że nie każdy przypadek wypłaty na rzecz wspólnika wiąże się z koniecznością zapłaty 19 proc. podatku dochodowego. W przypadku wypłaty dywidendy, pobierany jest podatek w wysokości 19 proc., w rezultacie do wspólnika trafia tylko 81 proc. wypracowanego przez Spółkę zysku netto. Istnieją jednak rozwiązania prawne, które umożliwiają wypłatę zysku w sposób, który nie podlega opodatkowaniu, w rezultacie wspólnik otrzymuje 100 proc. zysku netto.

Co istotne, rozwiązania te nie wymagają zakładania nowych spółek, dlatego możliwe jest stosunkowo szybkie ich wdrożenie i zastosowanie także w przypadku relatywnie niewielkich kwot zysku przeznaczonego do dystrybucji pośród wspólników.

Jeżeli chcieliby Państwo uzyskać informację czy możliwe jest zastosowanie opisanego rozwiązania w Państwa działalności, możemy omówimy tę kwestię telefonicznie, pozwoli to szybko wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

Zachęcamy do kontaktu, chętnie udzielimy Państwu wszelkich wyjaśnień i odpowiemy na Państwa pytania w tej kwestii.Osoba kontaktowa:
Marek Kozłowski – doradca podatkowy
tel. (22) 536 00 80, mkozlowski@chwp.pl
jedna z największych
polskich kancelarii


18 lat na rynku
46 prawników
18 specjalizacji
10 branż
5 biur:
       Warszawa
       Kraków
       Wrocław
       Kijów (Ukraina)
       Ałmaty (Kazachstan)
4 Country Desks:
       Russian
       Ukrainian
       Belarusian
       German
8 języków w których
pracujemy:
       polski
       angielski
       niemiecki
       włoski
       rosyjski
       ukraiński
       białoruski
       francuski  

CHWP PL