CHWP PL

KANCELARIA
PRAWNA

00-844 Warszawa
ul. Grzybowska 45
T +48 22 438 45 45
F +48 22 438 45 46
chwp@chwp.pl
www.chwp.pl
ZMIANY W UZYSKIWANIU DOSTĘPU DO REJESTRU PRZEDSIĘBIORCÓW W ROSJI.

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że Federacja Rosyjska uruchomiła portal internetowy na którym można obejrzeć wyciąg z Rejestru Handlowego (odpowiednik polskiego KRS) spółek zarejestrowanych w Rosji.
Pod adresem: www.egrul.nalog.ru mogą Państwo bezpłatnie sprawdzić informacje o spółkach w Rosji.

Szerszych informacji w tym temacie udzieli mec. Alena Rzepka, szefowa Russian Desk Kancelarii Chałas i Wspólnicy, tel. 22 438 45 45, arzepka@chwp.pl


* * *


WSPÓŁPRACA MIĘDZY POLSKĄ A KAZACHSTANEM NA FALI WZNOSZĄCEJ

Podczas oficjalnej wizyty mediów z Kazachstanu w siedzibie Kancelarii Chałas i Wspólnicy, zorganizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Polsko – Kazachstańską Izbę Handlową, które odbyło się w siedzibie Kancelarii Chałas i Wspólnicy w Warszawie rozmawiano o współpracy gospodarczej między Polską a Kazachstanem oraz reformie terytorialnej i transformacji gospodarczej jakie dokonały się w Polsce. Kazachstan przygotowuje się do reform i polskie ustawodawstwo jest tam traktowane jako wzorcowe. Prawnicy z Kancelarii Chałas i Wspólnicy szczegółowo przedstawili kazachstańskim dziennikarzom i zgromadzonym na spotkaniu przedsiębiorcom aspekty prawne związane z wymianą handlową oraz polskimi reformami.

„Rynki wschodnie to perspektywiczny kierunek dla polskich przedsiębiorców. Kazachstan nie jest tu wyjątkiem. W dobie embargo stanowi, obok Białorusi, jeden z legalnych kanałów dystrybucji pozwalających na eksport produktów docelowo na rynek rosyjski. Kazachstan to równocześnie brama do dużego rynku Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, na którym funkcjonuje 170 mln konsumentów. Polscy przedsiębiorcy powoli dostrzegają, że aktywność inwestycyjna na rynkach wschodnich się opłaca, szczególnie, że takie inicjatywy wspiera również kazachstańska administracja. Wzajemna współpraca między oboma krajami sukcesywnie, z roku na rok, się rozwija” – mówił na spotkaniu mec. Jarosław Chałas, radca prawny i partner zarządzający w Kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Ministerstwo Gospodarki podaje, że w 2013 r. w wymianę handlową z Kazachstanem było zaangażowanych 1570 polskich firm. Aż 1454 z nich eksportowało towary do Kazachstanu, natomiast 116 zajęło się importem.

Kazachstan planuje reformy wewnętrzne w zakresie zarządzania państwem i modyfikację stosunków na linii centrum – regiony. W tym względzie media z Kazachstanu były zainteresowane pogłębioną analizą prawną polskich reform, które są tam traktowane jako punkt odniesienia. W tajniki polskiej reformy samorządowej zgromadzonych wprowadziła Alena Rzepka z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

„Reforma samorządowa to jedna z kluczowych reform w Polsce po 1989 r. To bardzo ważny moment, który jednocześnie dał obywatelom większe możliwości wpływu na kształt państwa. Niewątpliwie Kazachstan stoi przed wielkim wyzwaniem” – mówiła zgromadzonym Alena Rzepka, prawnik z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.


1     2     3

* * *

Jeśli interesują Państwa inne zagadnienia współpracy biznesowej ze wschodem, zapraszamy do obejrzenia strony: www.inwestycjenawschodzie.pl oraz www.biznesves.ru


jedna z największych
polskich kancelarii


19 lat na rynku
46 prawników
18 specjalizacji
10 branż
5 biur:
       Warszawa
       Kraków
       Wrocław
       Kijów (Ukraina)
       Ałmaty (Kazachstan)
4 Country Desks:
       Russian
       Ukrainian
       Belarusian
       German
8 języków w których
pracujemy:
       polski
       angielski
       niemiecki
       włoski
       rosyjski
       ukraiński
       białoruski
       francuski


CHWP PL